Yazı Detayı
04 Kasım 2017 - Cumartesi 09:07
 
Öğretmene Öneriler
Melek Altunel
maltunel@hotmail.com
 
 

Okulun başlangıcında ailelerinden yeni ayrılmış ve yeni ortama uyum sağlamada zorluk yaşayan bir sınıfla ilgilenmek oldukça yorucudur. Bu nedenle öğretmenler 1. Sınıfı en yorucu sınıf olarak belirtirler. Çünkü çocuğun uyumu yanında akademik becerisinin gelişmesi de hedeflenmektedir.

Öğretmenin okula yeni başlayan öğrencilerle ilgilenmesi yoğun iş yükü getirmektedir. Okul içerisinde çocuğun duygusal bağlantı kuracak öğretmen dışında bireylerin olması okulda öğretmenin ve çocuğun işini kolaylaştıracaktır. Bu kişiler okulda rehber öğretmen idarecilerden birisi sınıftan sevdiği bir arkadaş olabilir. Sevdiği arkadaşıyla oturtmak çocuğun sınıfa uyum sağlamasında yararlı olacaktır.

Bu süreçte özel ilgi gerektiren çocuklarda mevcuttur. Bunlardan biri de uyum sağlamada zorluk yaşayan çocuklardır. Bu çocukların kaygısı anlayışla karşılanmalı naz, numara yapıyorsun gibi şeyler söylenmemelidir. Çünkü çocuk mutsuz ve kaygılı olur.


 

Sınıf içerisinde görevlendirilecek çocuklara eşlik etmesini sağlamak okula ve okul işleyişine uyum sağlamada yararlı olacaktır. Görevlendirmelerde öncelikle ortak görevler verilmeli ardından kolaylıkla üstesinden gelebileceği görevler verilmesinde yarar vardır. Zira kaldırması zor olan görevler içe kapanmayı daha da arttıracaktır

Sınıf içi aktivitelere zorlamaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca okula geldiği zamanlarda seni çok özledik iyi ki aramızdasın gibi yüreklendirici sözler söylemekte çocuğun derse mutlu başlamasına neden olacaktır.

 Çocuk okula hergün gelmeli ve gerekirse önce bir saat, sonra yarım gün ve sonunda tam gün okula gelmesi sağlanmalıdır.  Annelerinde okula gelmeleri ve çocuk kendini rahat hissedinceye kadar kısa bir süre sınıfta oturmaları sağlanabilir. Veli planlı olarak önce sınıfta oturmuşsa sonra sınıf dışında okul bahçesinde bekleyerek zamanla fiziksel olarakta mesafenin konulması gerekmektedir.

Çocuk okuldan uzak kalmamalıdır, sınıfa girmiyorsa bile belli bir süre rehber öğretmenin yanında, öğretmen odasında ya da okul bahçesinde durmalıdır. Ancak bu süreçte kaçma davranışı da göz önünde bulundurulmalı ve yanında mutlaka bir yetişkinin olmasına dikkat edilmelidir

Anne ya da babayla iletişimin kolay olması uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Çocuk annesinin sesini duyabileceği ihtimali dahi onun rahatlamasına sebep olacaktır. Bu nedenle veli öğretmen iletişiminin olması çözümü kolaylaştıracaktır. Burada öğretmenin işni zorlaştıran temel konu sadece öğrencinin kaygısı değil velinin yanlış tutumuda sorunların devam etmesinde etken rol oynar. Bu konuda okul rehber öğretmenleri ile de iletişime geçmek veliye rehberli konusunda destek almak yararlı olacaktır

 

Unutmamak gerekir ki öğretmenlik bilgiyle birlikte empati ve fedakarlık mesleğidir.

 
Etiketler: Öğretmene, Öneriler,
Yorumlar
Haber Yazılımı