Yazı Detayı
03 Aralık 2017 - Pazar 17:42
 
Kurumsal sosyal medya hesabı nasıl yönetilmez!
Murat BÖLÜK
bolukmurat1@gmail.com
 
 

Sivil toplum kuruluşları veya resmî kurumların sosyal medya hesaplarının yönetilmesi maalesef kişisel hesapların yönetildiği gibi yönetilmesi doğru bir yaklaşım değildir.  Kişisel hesaplarımızdan yapacağımız hatalar sadece bizi ilgilendirirken büyük bir organizasyonun hesabını yönetirken yapacağımız hatalarla aynı sonucu kesinlikle doğurmayacaktır. En ufak bir hata ya sizin felaketiniz olacak ya da kurumunuzun saygınlığının zedelenmesine neden olacağı gibi, kurumunuz kötü bir üne veya değer kaybına neden olacaktır ki bu da sizin iş yaşamınızın dahası kariyerinizin bitebileceği riskini beraberinde getirmektedir.

Yapılması mümkün olan hataları sizinle kısa başlıklarla ve mümkün olduğunca açık anlaşılır bir üslupla birkaç cümle ile açıklamaya çalışacağız.

 

Gayri resmi bir dil kullanımından kaçının

Eğer siz bir kurumsal hesap yönetiyorsanız, hedef kitlenize kullandığınız dil askerlik arkadaşınıza hitabınız gibi kesinlikle olmamalıdır. Laubali, resmiyetsiz, kaba, hakaretvari ifadeler kullanmamalısınız. Unutmayınız ki siz siz değilsiniz o hesabın hitap ettiği sivil toplum kuruluşu, firma, resmi kurum gibi belki yüzbinlere belki milyonlara hitap tüzel kişiliksiniz.

 

Kontrol etmeden paylaşım yapmak

Sosyal mecraların kaynağı olan paylaşımlarımız sizlerden bekleneni karşılamaktan veya içi boş, yazım yanlışlarıyla dolu, kontrol edilmeden gelişigüzel yapılmış cümlelerle doluysa ondan bir şey beklemeyiniz. Aksine size fayda sağlamak yerine zarar verecektir.

*Dili doğru ve noktalama işaretlerine dikkat ederek kullanın

*Yazım yanlışlarını veya kısaltmaları, dahası kendinizce oluşturduğunuz ünlü harflerin kullanımını es geçerek yapılan kısaltmalardan uzak durunuz.

*Kelimelerin doğru anlamda kullanıldığını kontrol ediniz.

 

İllegal takipçi kazanma yöntemlerinden uzak durmak

Günümüz sosyal mecraların prestij göstergesi olan takipçi veya beğeni sayılarının artırılmasında yapılacak en ufak hatalar, haber olmanıza biraz daha gerçekçi olursa rezil olmanıza neden olabilecektir. İllegal bir takipçi kazandıran siteye verdiğiniz hesabınıza ulaşma izniyle, o site sizin adınıza takip edebilecek, rt ve sizin adınıza paylaşım yapacaktır. Genellikle bunlar bir eskort hesapları veya erotik görüntüler içeren bir paylaşım olduğunu varsayarsak, bunların silinmeden hemen birilerince ekran görüntüsü alınarak kısa sürede sosyal medya sizin ününüzü zedeleyecek bir sonuç doğurması kaçınılmazdır.

 

 

 
Etiketler: Kurumsal, sosyal, medya, hesabı, nasıl, yönetilmez!,
Yorumlar
Haber Yazılımı