Haber Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 14:40 Bu haber 555 kez okundu
 
Vize krizi aşıldı, güvence konusu pürüz olarak kaldı
ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin çözülmesi, yabancı medyada geniş yer buldu.
DÜNYA Haberi
Vize krizi aşıldı, güvence konusu pürüz olarak kaldı

ABC NEWS: DEVAM EDEN AYRIŞMALARA RAĞMEN VİZE İŞLEMLERİNE YENİDEN BAŞLANDI

 

ABD ve Türkiye’nin, ilişkilerinin “düşük bir noktada olmasına rağmen” vize işlemlerine yeniden başlatıldığına dikkat çeken ABC, vize karanının “aylarca süren ve NATO müttefikleri arasındaki ilişkilerin ne ölçüde gerilediğini kanıtlayan bir kavgadan sonra” geldiğinin altını çiziyor.

ABD News, atılan adımın ABD’nin YPG’ye desteğine, Türkiye’nin Rusya ve İran’a yakınlaşmasına ve Fetullah Gülen’in ABD’de bulunmasına rağmen yapıldığını vurguladığı haberde, “ABD’nin,  İŞİD’le mücadele için hayati bir önem taşıyan ve 50 nükleer bombanın depolandığı bir hava üssü bulundurduğu kilit NATO müttefiki Türkiye ile ilişkiler, iki yıldır bozuluyor” görüşünü de dile getirdi.

 

EL CEZİRE: GERGİN İLİŞKİLERE VURGU YAPAN DURUMA SON VERİLDİ

 

ABD ve Türkiye’nin vize kısıtlamalarını kaldırmasını, “ABD, Türkiye’de vize işlemlerine tam olarak yeniden başlayacak” başlıklı bir haberle duyulan El Cezire’ye göre ABD, Türk vatandaşlarına yönelik tam vize hizmetini yeniden başlatarak ‘iki ayı aşkın bir süre devam eden ve iki ülke arasındaki gergin ilişkilere vurgu yapan bir duruma son verdi.’

 

VOA: GÜVENCE KONUSU PÜRÜZ OLARAK KALDI

 

Amerika’nın Sesi, “Vize krizi aşıldı güvence konusu pürüz olarak kaldı” başlığını kullandığı haberde, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan Türkiye vatandaşı Metin Topuz’un tutuklanması üzerine Ekim ayında Türkiye’deki diplomatik misyonlarında yapılan vize işlemlerini askıya alındığını anımsattı.

 

BBC NEWS: KAVGADAN SONRA VİZE HİZMETİ TAM OLARAK YENİDEN BAŞLAYACAK

 

İngiliz yayın kurumu BBC News da ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin giderilmesini,  “ABD’nin Türkiye’deki temsilcileri, kavgadan sonra vize hizmetlerine tam olarak yeniden başlayacak” sözleriyle aktardı. Haberde, iki ülke arasındaki vize krizinin ABD Başkanı Donald Trump’ın iki ülkenin hiçbir zaman olmadığı kadar yakın olduklarını söylemesinden bir ay geçmeden patlak verdiğine dikkat çekildi.

 

FRANCE 24: ABD VE TÜRKİYE KARŞILIKLI OLARAK VİZE KISITLAMALARINI KALDIRDI

 

Fransa’nın haber kanalı France 24 ise “ABD ve Türkiye, karşılıklı olarak vize kısıtlamalarını kaldırdı” derken, vize sorununun ABD’nin Türkiye’deki yerli personelinden Metin Topuz’un gözaltına alınması üzerine patladığını belirtti. Bu arada, Topuz olayının ardından ABD makamlarının “üst düzey Türk yetkililerinden başka bir çalışanları hakkında soruşturma açılmayacağı yönünde güvence aradıkları” kaydedildi.

 

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: Vize, krizi, aşıldı,, güvence, konusu, pürüz, olarak, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı