Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 14:16 Bu haber 731 kez okundu
 
S-400 sisteminin yüzde 15’inin Türkiye’de üretilmesine izin verilebilir
Rusya’nın Türkiye'ye S-400 teknolojisi transferinde aceleci davranmayacağı öne sürülürken sistemin yüzde 15’inin Türkiye’de üretilmesine izin verilebileceği belirtiliyor.
- Haberi
 S-400 sisteminin yüzde 15’inin Türkiye’de üretilmesine izin verilebilir

Kommersant gazetesi, Rusya'nın Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemi teknolojisinin transfer edilmesi için anlaşmakta aceleci davranmayacağını savunarak S-400 görüşmelerinde, Türkiye tarafı, hazır sistemleri satın almayı değil, bu sistemin kendi topraklarında bir araya getirilmesi için bir teknoloji transferi yapılmasını da bekliyordu” diye yazdı.

 

Ancak Rus müzakerecilerinin Türk tarafının bu konudaki "katı" tavrına rağmen teknoloji transferi içermeyen bir anlaşma imzalanmasını sağlayabildiğini belirten gazete, Rus devlet savunma sanayisi şirketi Rostec'in genel direktörü Sergey Çemezov’un bir açıklaması anımsatıldı.

 

Çemezov, Türkiye'ye teknoloji transferi ihtimaline ilişkin olarak, "Burada çok ciddi teknolojilerden bahsediyoruz: Bu teknolojinin sahada üretilmesi için öylece bir tesis kuramazsınız. Zira bunun için nitelikli kadrolarınız, teknoloji okulunuz olmalı. Bunlar için de birkaç on yıl gerekebilir" demişti.

 

RUS İSTİHBARAT SERVİSLERİ SERT BİÇİMDE KARŞI ÇIKIYOR

 

Sputnik, bu konudaki haberinde “Kommersant'a göre, Türkiye'ye teknoloji transferini zorlaştıran tek nokta, Türkiye'nin üretim gücünün olmaması değil” dediğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Nitekim gazetenin kaynaklarına göre, Türkiye'yle, bu sistemlerin iç düzeneğini öğreneceği şekilde işbirliği yapılmasına 'Rus istihbarat servisleri sert bir biçimde karşı çıkıyor.' Bunun sebebiyse Türkiye'nin bir NATO ülkesi olması.”

 

Kommersant'a konuşan bir diğer Rus kaynak ise, Türkiye'ye S-400 sistemi için teknoloji transferi yapılıp yapılmayacağına ilişkin görüşmelerin uzman düzeyinde devam ettiğini de kaydetti. Kaynak şunları da söyledi:

"İstedikleri üretimin yerinde yapılması ise, istediklerini alacaklar. Fakat (yerinde üretimin) bunun oranı küçük olacak. Yüzde 15'ten fazlası değil. Daha fazlasına izin vereceğimizi sanmıyorum." (ANKA)

 

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: , S-400, sisteminin, yüzde, 15’inin, Türkiye’de, üretilmesine, izin, verilebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı