Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 11:37
 
OHAL yeniden uzatılacak
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) iki haftalık aradan sonra mesaiye 9 Ocak Salı günü başlayacak. 2017 son günlerinde başlayan KHK tartışmaları yeni yılda da devam edecek. Meclis gündemine Ocak ayında uyum yasaları gelecek. AK Parti ile MHP ittifakı tartışmaları ise gündemde tutulmayacak. OHAL’in yeniden uzatılması bekleniyor.
SİYASET Haberi
OHAL yeniden uzatılacak

 

TBMM iki haftalık aradan sonra 9 Ocak’ta mesaisine başlıyor. Salı günü liderlerin grup konuşmaları ile başlayacak olan mesai, KHK tartışmaları ile sürecek.

 

KHK TARTIŞMALARI SÜRECEK

 

2017’nin son günlerinde yayınlanan ve pek çok düzenleme getiren 696. Kanun Hükmünde Kararname’ye  (KHK) yönelik eleştiriler devam edecek. Ana Muhalefet Partisi CHP’nin eleştirilerini Meclis çatısı altında daha da sertleştirmesi bekleniyor. Ocak ayında Genel Kurul’un çok yoğun çalıştırılmayacağı daha esnek geçeceği belirtilirken, oturumlarda KHK tartışmalarının ise çok yoğun yapılacağı beklentisi var.

 

OHAL’in KALKMASI SÜPRİZ OLUR

 

Olağanüstü Halin 19 Ocak’ta süresi doluyor. Hükümetin bir kez daha OHAL’in süresini uzatması bekleniyor. Ancak, AK Parti içeresinde, “artık yeter” diyenlerin sayısının da az olmadığı belirtiliyor.  Özellikle son çıkan tartışmalı KHK’nın ardından, parti içerisinde, “Türkiye güçlü bir ülke terörle her şartta mücadele edebilir. Uzatılamasa iyi olur”  yorumları kulislere yansıdı. Ancak, Hükümet’in ve özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın OHAL’in uzatılmasından yana olduğunu kapalı toplantılarda dile getirdiği belirtiliyor. Parti yönetiminden bazı isimler ise “OHAL’in uzatılmamasının sürpriz olacağını” ifade ediyor.

 

UYUM YASALARI

 

Erken seçim söylentileri devam ederken, AK Parti Ocak ayından itibaren sadece yerel seçimlerle ilgili olan uyum yasalarını Meclis gündemine taşıyacak. AK Parti, Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren Anayasa değişikliğine paralel uyum yasalarında ise acele etmeyecek. AK Parti, uyum yasaları ile birlikte seçim sistemi, seçim ittifakı gibi düzenlemeleri ise sadece tartışmada tutmayı planlıyor.

 

İTTİFAK GÜNDEMDEN DÜŞECEK

 

Öte yandan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dile getirdiği, AK Parti- MHP seçim ittifakının gündemden düşürülmesi planlanıyor. Konunun AK Parti kurmayları tarafından, kamuoyunda çok fazla dillendirilmeyeceği belirtiliyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: OHAL, yeniden, uzatılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı