Haber Detayı
04 Kasım 2017 - Cumartesi 09:51 Bu haber 542 kez okundu
 
Maliye Bakanı: KDV reformu üzerinde çalışıyoruz
Hükümet KDV reformu için düğmeye bastı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV reformu üzerinde çalıştıklarını belirterek, “1985 yılında o günün koşullarına göre oluşan bir KDV sistemimiz var. Geldiğimiz noktada bu sistemin baştan aşağıya değiştirilmesi lazım. Bu konuda da yoğun bir çabamız var” dedi.
EKONOMİ Haberi
Maliye Bakanı: KDV reformu üzerinde çalışıyoruz

Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Ağbal, katma değer vergisi iadeleri konusunda şöyle dedi:

“Özellikle 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrası dönemde ekonomide birçok düzenleme yaptık; yatırımı, üretimi, istihdamı destekledik. Ama bu dönemde özellikle hem ihracatçılarımızın hem de indirimli orana tabi işlem yapan firmalarımızın KDV iadelerini hızlandırmak için olağanüstü düzenlemeler yaptık; bu konuda yasalar çıkarttık, yıl içerisinde KDV iadesinin yapılmasının önünü açtık, tebliğ düzenlemeleri yaptık, uygulamayı basitleştirdik, işlemleri hızlandıracak şekilde birtakım prosedürleri ortadan kaldırdık, yine çok sayıda ilimizde KDV iadesi yapmak üzere ihtisas vergi daireleri kurduk.

2 tane rakam vereceğim: 2016 yılının ilk dokuz ayında sadece ihracatta yapılan KDV iadesi tutarı 17,5 milyar liraydı. Şu anda, bu sene ilk dokuz ayda sadece ihracatta yapmış olduğumuz KDV iadesi tutarı 22,6 milyar lira yani yüzde 30 ihracatta yaptığımız iadeleri artırdık. Böylelikle ihracatçımız KDV iadesine hem daha hızlı ulaştı hem de çok daha fazla iade alma imkânına kavuştu."

"KDV reformu üzerinde çalışıyoruz"  diyen Maliye Bakanı, "1985 yılında o günün koşullarına göre oluşan bir KDV sistemimiz var. Geldiğimiz noktada bu sistemin baştan aşağıya değiştirilmesi lazım. Bu konuda da yoğun bir çabamız var”  dedi.

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: Maliye, Bakanı:, KDV, reformu, üzerinde, çalışıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı