Haber Detayı
26 Aralık 2017 - Salı 18:29
 
Kredi kartlarıyla alışverişte süre daralıyor
Bireysel banka kartları ile kredi kartlarını internet alışverişlerinde kullanmak isteyen tüketicilerin 31 Aralık 2017 tarihi bitimine kadar bu konuda bankalarını yetkilendirmeleri gerekiyor. Bu yetkilendirmeyi yapmayan kart sahiplerinin kartlarını internet üzerinden alışverişe kapatılacak.
EKONOMİ Haberi
Kredi kartlarıyla alışverişte süre daralıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) aldığı karara göre, 17 Ağustos 2017 tarihinde internette kullanımına onay verilmemiş bireysel banka ve kredi kartları internet üzerinden alışverişe kapatılacaktı. Ancak bu tarihe birkaç gün kala, süre 31 Aralık 2017’e dek uzatılmıştı. Bu kararla artık kart sahipleri açıkça talep etmediği sürece, bireysel banka kartları ve kredi kartları elektronik ticaret işlemlerine kapalı olarak üretilecek.

 

E-TİCARET SEKTÖRÜNÜN YAZAR KASALARINA KİLİT VURMAK
 

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Emre Ekmekçi, kararın e-ticaret sektörünü nasıl etkileyeceği ile ilgili açıklama yaparak, “Dünya genelinde dijital ödemlerdeki artış trendi hızla devam ediyor, ülkemizde ise online siparişlerde ödemeler yüzde 80’nin üzerinde kredi kartları ile yapılıyor. Burada tüketiciyi yeterince bilinçlendirmeden yapılacak bir geçiş, e-ticaret sektörünün yazar kasalarına kilit vurmak anlamına gelir. Burada e-ticareti sadece alışveriş siteleri olarak düşünmemek gerekiyor. Turizm, havacılık ve ulaşım, vergi ödemeleri de bu düzenlemeden büyük ölçüde etkileniyor” dedi.
 

BANKALARA ÖNEMLİ BİR GÖREV DÜŞÜYOR
 

Erteleme kararını dernek olarak olumlu karşıladıklarını ancak sürenin daraldığını ve bankalara önemli bir görev düştüğünü ifade eden Ekmekçi, “Bankaların müşterilerini bilgilendirip kredi kartından alışverişe devam edecekleri pratik çözümler sunmaları gerekiyor. İnternetten alışverişe devam etmek isteyen tüm kullanıcılar, bankalarıyla irtibata geçip onay verdiklerinde eskisi gibi alışverişlerini yapabiliyor. Tüketicilerin 31 Aralık’a kadar kartlarını alışverişe açtırmaları gerekiyor” diye konuştu.

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: Kredi, kartlarıyla, alışverişte, süre, daralıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı