Haber Detayı
24 Aralık 2017 - Pazar 11:21 Bu haber 764 kez okundu
 
KHK, Resmi Gazete'de yayınlandı
Kanun Hükmünde Kararname kapsamında çeşitli kurumlarda görev yapan 2 bin 766 personel kamudan ihraç edildi. OHAL kapsamında, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renkte tulum giyerek getirilecek.
GÜNDEM Haberi
 KHK, Resmi Gazete'de yayınlandı

Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. 695 sayılı KHK kapsamında çeşitli kurumlarda görev yapan 2 bin 766 personel kamudan ihraç edildi.

KHK ile 155’i Kara, 155’i Deniz, 327’si Hava Kuvvetleri Komutanlığından olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinden 637 personel ihraç edildi. Jandarmadan 360, Emniyetten 61, Sahil Güvenlikten 4, Jandarma Genel Komutanlığından 360, Emniyet Genel Müdürlüğünden 61, Sahil Güvenlik Komutanlığından 4 personel, Diyanet İşleri Başkanlığından 341 kişi ihraç edildi.

KHK kapsamında 115 kişi, eski görevlerine iade edildi.  

 

22 SUBAYIN RÜTBESİ ALINDI

 

KHK ile TSK’dan emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan, istifa eden veya başka bir sebeple ayrılan 22 subayın rütbesi alındı.

KHK ile 7’si dernek, 7’si vakıf olmak üzere 17 kurum kapatılırken, daha önceden kapatılan bir vakıf açıldı, yurt dışında öğrenim gören 6 kişinin ise öğrencilikle ilişiği kesildi.

 

ŞEHİT ÇOCUKLARI VE KARDEŞLERİNE ZORUNLU ASKERLİK YOK

 

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 696 sayılı KHK’yla, askerlik görevlerini yerine getiren yükümlülerle terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanması sırasında yardımcı olan sivillerden Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerin çocukları ve kardeşleri istekli olmadıkça silahaltına alınmayacak, silah altındakiler istemeleri durumunda terhis edilecek.

 

ASFAT A.Ş. KURULDU

 

Kanun Hükmünde Kararnameyle, askeri fabrikalar ve askeri tersanelerin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak kamu idarelerinden, kamu iktisadi teşebbüslerinden, yabancılar dahil gerçek ve tüzel kişilerden sipariş almak veya bunların ihtiyaçları için teklif vermek, bu siparişler ve teklifler sebebiyle gerektiğinde müşterek imalat, tasarım, araştırma-geliştirme, ürün geliştirme faaliyetlerinde bulunmak, askeri fabrikalar ve tersanelerin gelişimini ve modernizasyonunu sağlamak, tesisler inşa etmek ve esas sözleşmesinde düzenlenecek diğer ticari faaliyetlerde bulunmak üzere, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) kuruldu.

 

DANIŞTAYA 16, YARGITAYA 100 YENİ ÜYE KADROSU

 

KHK ile Danıştaya 16, Yargıtaya ise 100 yeni üye kadrosu ihdas edildi.

Ayrıca OHAL kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, Danıştay Başkanı, Yargıtay Başkanı, ile bu yargı kurumlarının başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeler ile bunların emeklileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin sağlık giderleri, TBMM üyelerinin tabi oldukları hüküm ve esaslar çerçevesinde Danıştay ve Yargıtay bütçesinden ödenecek.
 

MİT PERSONELİ İSTİFA EDEBİLECEK

 

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan 696 Sayılı KHK’ya göre, MİT fiili kadrosuna atanan personel teşkilata yazılı olarak müracaat etmek suretiyle istifa edebilecek. İstifa müracaatında bulunan personel hakkında; uhdesinde bulunan bilgi, belge ve kayıtlar, yürüttüğü faaliyetler, takip ettiği iş ve işlemler ile kullanımında bulunan kaynak ve diğer hususlara ilişkin olarak teşkilat tarafından bir rapor oluşturulacak  ve bu rapor sonucuna göre işlem yapılacak.

 

SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI CUMHURBAŞKANINA BAĞLANDI

 

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan 696 Sayılı KHK’yla, Savunma Sanayii Müsteşarlığı Cumhurbaşkanına bağlandı. Buna göre, müsteşarlık personeli Cumhurbaşkanı onayı ile atanacak, Cumhurbaşkanı bu yetkisini Müsteşara devredebilecek.

Kanun Hükmünde Kararnameye göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanacak. Cumhurbaşkanının daveti üzerine toplanacak komite üyeleri Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, İçişleri ve Milli Savunma bakanları olacak.

 

ŞEKER KURUMU KAPATILDI

 

Kanun Hükmünde Kararname ile Şeker Kurumu kapatıldı. Şeker Kurumuna ve Şeker Kuruluna yapılmış olan atıflar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yapılmış sayıldı.

TEK TİP KIYAFET
 

OHAL kapsamında, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renkte tulum giyerek getirilecek.

Bu kapsamda, Türk Ceza Kanununun Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar başlıklı beşinci bölümünde yer alan suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunanlar için bu madde hükmü uygulanacak.

Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs ile Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs, Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı suçlarını işleyenler badem kurusu renginde tutulum giyecek.  

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: , KHK,, Resmi, Gazete'de, yayınlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı