Haber Detayı
04 Kasım 2017 - Cumartesi 10:09 Bu haber 674 kez okundu
 
Karekod uygulaması çeklere güveni artırdı
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ticarette belirleyici rol oynayan çeklerin güvenilir olması çok önemli. Bu yıl Ocak ayından itibaren zorunlu olan karekod uygulaması ile çeklere güven arttı” dedi.
EKONOMİ Haberi
Karekod uygulaması çeklere güveni artırdı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Akıllı cep telefonlarından çek düzenleyenlerin sicilinin anında görülebilmesini sağlayan teknolojik uygulamalar, daha önce karşılıksız çek düzenleyenlere ikinci bir şans tanımıyor. Bu tür uygulamalar hamilin de keşidecinin de karşılıklı güveni açısından önem teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

 

KARŞILIKSIZ ÇEK SAYISINDA YÜZDE 44 AZALMA

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ocak - Eylül döneminde bankalara ibraz edilen 15 milyon çekin 333 bin 478’i karşılıksız çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek sayısında yüzde 44 azalma gerçekleşti” dedi.

 

TESK Başkanı Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin Eylül 2017 Çek Raporu'na göre yılın ilk 9 ayında 333 bin 478 çekin karşılıksız çıktığını belirterek, “Ocak-Eylül döneminde bankalara ibraz edilen 15 milyon çekin 333 bin 478’i karşılıksız çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek sayısında yüzde 44 azalma gerçekleşti” dedi.KAREKOD UYGULAMASI İLE ÇEKLERE GÜVEN ARTTI

 

 Öte yandan çeklere olan güvenin arttığına dikkati çeken Palandöken, “Ticarette belirleyici rol oynayan çeklerin güvenilir olması çok önemli. Bu yıl Ocak ayından itibaren zorunlu olan karekod uygulaması ile çeklere güven arttı. Akıllı cep telefonlarından çek düzenleyenlerin sicilinin anında görülebilmesini sağlayan teknolojik uygulamalar, daha önce karşılıksız çek düzenleyenlere ikinci bir şans tanımıyor. Bu tür uygulamalar hamilin de keşidecinin de karşılıklı güveni açısından önem teşkil ediyor” dedi.

 

Palandöken, son 8 yılda karşılıksız çeklerde yüzde 74 azalma olduğunu vurgulayarak, bu yılsonunda karşılıksız çek sayısının 445 bin civarında olacağı tahmininde bulundu.

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: Karekod, uygulaması, çeklere, güveni, artırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı