Haber Detayı
02 Ocak 2018 - Salı 17:14
 
İletişim bize pahalıya patladı
Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, (TELKODER) Türkiye’de 2017 yılında bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin yaklaşık 234 TL, yıllık toplamın da 2 bin 813 TL olduğunu açıkladı.
EKONOMİ Haberi
İletişim bize pahalıya patladı

TELKODER, Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Raporu’nu açıkladı. Buna göre, Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderinin 622 TL’sini devlete ödenen vergi oluşturuyor.

 

AYLIK ORTALAMA CEP FATURASI 28.29,SABİT İNTERNET 44.56 TL

 

Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayımladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda bir sabit telefon ve bir genişbant internet aboneliği olan, her bireyinin cep telefonu sahibi olduğu 4 kişilik bir ailenin aldığı haberleşme hizmetleri için ayda ortalama 234 TL harcadığı belirlendi. TELKODER’in raporuna göre, sabit telefona aylık ortalama 24.87 TL ödeniyor. Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 28.29 TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 44.56 TL ödeniyor. Bu giderlerin tümüne yüzde 18 KDV’nin yanı sıra, mobil telefon haberleşme için yüzde 25, sabit telefon haberleşme için yüzde 15, sabit ve mobil internet hizmetleri için yüzde 5 özel iletişim vergisi olarak devlete ödenen toplam vergi miktarı  52 TL aylık vergi eklendiğinde de tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan 4 kişilik bir ailenin haberleşme gideri yılda yaklaşık 2 bin 813 TL’ye ulaşıyor.

 

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ KALDIRILMALIDIR

 

Konuya ilişkin açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, tüketicilerin en önemli özgürlüklerinden birisinin haberleşme olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“1999 Gölcük depremiyle hayatımıza geçici olarak giren özel iletişim vergisini vatandaşlarımız 18 senedir ödüyorlar. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bu vergi artık kaldırılmalıdır. 2018 yılı Ocak ayında yürürlüğe girecek olan son torba yasa ile konuşma üzerinden alınan bu vergi düşürülmüş ancak internette yüzde 50 artırılmıştır. Veri kullanımının her geçen gün katlanarak arttığı göz önüne alındığında bu artışın, kısa ve orta vadede vatandaşlarımıza önemli bir yük getireceği anlamı ortaya çıkıyor. 2018 yılında hem serbestleşmenin hızlandırılarak rekabetin arttırılması hem de bu vergi yüklerinin hafifletilmesi hususunda devletin gerekli yaklaşımı göstereceğine inanıyoruz. Açıkladığımız bu giderlere haberleşme cihazlarının bedelleri dahil değil. Ülke olarak pek çoğumuz kullanmadığımız özelliklere sahip cep telefonlarına çok yüksek paralar ödüyoruz ve bu cihazları çok sık değiştiriyoruz, bu harcamalar aile bütçesi için ağır yük oluşturuyor, bu alışkanlığımızı değiştirmeliyiz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İletişim, bize, pahalıya, patladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı