Haber Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 09:43
 
Hasta seçen hekime yaptırım
Sağlık Bakanlığı, medyada “HIV’li olduğu için ameliyat edilmedi” başlığıyla yer alan haberlerin yakından takip edildiğini, hasta seçmek gibi hekim meslek etiğiyle bağdaşmayan davranışların tespiti halinde gerekli yaptırımların uygulanacağını bildirdi.
SAĞLIK Haberi
Hasta seçen hekime yaptırım

Sağlık Bakanlığı, hastanın HIV’li olduğu için ameliyat edilmemesi iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Haberlerin yakından takip edildiği belirtilen Bakanlık açıklaması şöyle:

“Bakanlığımız söz konusu iddialarla ilgili olarak Sağlık Meslekleri Kurulumuzun görev, sorumluluk ve yetkileri çerçevesinde gerekli adımları atacaktır. Ancak Kurulumuzun çalışma usulleri gereği öncelikle ilgili üniversite tarafından gerekli inceleme ve soruşturmalar yapılarak sonucun, Sağlık Meslekleri Kurulumuza intikal ettirilmesi gerekmektedir. Sağlık Meslekleri Kurulumuz, bu safhaların tamamlanmasının ardından gerekli çalışmaları yapacaktır.

 

GEREKLİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

 

Sağlık Bakanlığı olarak, tedaviden imtina etmek veya hasta seçmek gibi hekim meslek etiğiyle bağdaşmayan davranışları tasvip etmiyor; bu ve benzer davranışların tespiti halinde gerekli yaptırımların uygulanacağının kamuoyunca bilinmesini istiyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hasta, seçen, hekime, yaptırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı