Haber Detayı
25 Ekim 2017 - Çarşamba 15:21 Bu haber 408 kez okundu
 
Erdoğan: Referandumda toprağımızı parçalamak istediler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Merkezi Yönetim kararlı attığı son adımlarla DEAŞ denilen bu terör örgütünden neredeyse ülkenin bütününü, yüzde 15-20 civarında bunun haricinde temizlemiş durumda. İnanıyorum ki bu kalan DEAŞ terör örgütü de temizlenecektir. Bu durumu fırsat bilen PKK terör örgütünün de aynı şekilde Irak’ta bir yapılanması olduğunu biliyoruz. Kandil gibi, Sincar gibi bölgelerde PKK’nın bir varlığı söz konusu. Bütün buralarda bizler her türlü dayanışma içerisinde ortak mücadeleyi sürdürmeye Türkiye olarak varız” dedi.
SİYASET Haberi
Erdoğan: Referandumda toprağımızı parçalamak istediler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Irak Başbakanı Haydar El-İbadi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, toplantıda siyasi, askeri, ekonomik, ticari kültürel noktada bundan sonraki adımların değerlendirildiğini belirtti. Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) almış olduğu referandum kararına yönelik tavrın değişmediğini ve başından itibaren Türkiye olarak Irak’taki toprak bütünlüğünden yana olunduğunu ifade ederek, “Bunu kabullenmemiz mümkün değil. Arada yapmış olduğumuz bazı uyarılara rağmen herhangi bir olumlu gelişme olmayınca da bazı yaptırım kararlarını almak durumunda kaldık” dedi.

 

IRAK’LA TİCARET HACMİMİZ 9 MİLYAR DOLAR

 

Erdoğan, Türkiye, İran, Irak olarak yapılan görüşme ve atılan adımların olumlu bir noktaya geldiğini ifade ederek “Tabi şu anda Irak’la aramızdaki ticaret hacmi yaklaşık 9 milyar dolar. Temennimiz odur ki bunu çok daha iyi noktalara taşıyalım. Her yönüyle bizim komşuluğumuz, kardeşlik bağlarımız çok çok ileri” dedi.

 

TÜRKİYE OLARAK ORTAK MÜCADELEYİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

 

Irak’ın büyük darbeler aldığını ifade eden Erdoğan şunları kaydetti:

“Özellikle Musul’un geldiği konum ortada. Kerkük öyle, Telafer öyle, her yer öyle, aynı şeyler Anbar’da da yaşadı. Neredeyse Bağdat’a kadar DEAŞ denilen terör örgütü tüm buraları yıkarak gitti. Tabii Merkezi Yönetim kararlı attığı son adımlarla DEAŞ denilen bu terör örgütünden neredeyse ülkenin bütününü, yüzde 15-20 civarında bunun haricinde temizlemiş durumda. İnanıyorum ki bu kalan DEAŞ terör örgütü de temizlenecektir. Bu durumu fırsat bilen PKK terör örgütünün de aynı şekilde Irak’ta bir yapılanması olduğunu biliyoruz. Kandil gibi, Sincar gibi bölgelerde PKK’nın bir varlığı söz konusu. Bütün buralarda bizler her türlü dayanışma içerisinde ortak mücadeleyi sürdürmeye Türkiye olarak varız.”

 

KARA NOKTASINDAKİ KAPILARLA İLGİLİ GÖRÜŞMELER KARŞILIKLI DEVAM EDİYOR

 

Irak’a gereken desteğin Türkiye tarafından verileceğini belirten Erdoğan, “Bölgenin barışı, huzuru için de atılması gereken adımları atacağız. Petrol boru hattının da çalıştırılması noktasında her türlü desteği vermeye hazırız. Kara noktasındaki kapılarla ilgili olarak da görüşmeler karşılıklı devam ediyor, her şey bir mutabakat içerisinde yürüyecektir. Merkezi yönetim endeksli olarak bu adımlar atılacaktır” diye konuştu.

 

İBADİ: IRAK’TA YASADIŞI SİLAHLANAN HER GRUBA KARŞI YASAL MÜCADELE VERİLİR

 

Terörle mücadele noktasında işbirliğinin önemini vurgulayan Irak Başbakanı İbadi ise, "DEAŞ terör örgütü çok sayıda vatandaşımızın hayatına kastettiği gibi, maalesef alt yapımızı da yıkmıştır. Irak güvenlik güçlerimizle DEAŞ'a karşı zafer kazanmayı başardık ve bu zaferimizin sonunda da Irak’ta bir hukuk devletinin gerektiği şekilde ağırlığımızı ortaya koyduk. Biz Irak toprakları içerisinde hiçbir şekilde kendisine silah taşıma yetkisi verilmeyen hiçbir grubun topraklarımız üzerinde silah sahibi olup, faaliyet yapmasına müsaade edemeyiz. Irak anayasasına göre, yasadışı şekilde silah sahibi olan her gruba karşı yasal mücadele verilir” dedi.

 

REFERANDUMDA TOPRAĞIMIZI PARÇALAMAK İSTEDİLER

 

İbadi, 25 Eylül’de gerçekleşen IKBY’nin bağımsızlık referandumuna ilişkin “Maalesef Irak toplumunun diğer birleşenlerinin görüşleri dikkate alınmaksızın ve onlara hiçbir şekilde saygı duyulmaksızın bir referandum girişimde bulunuldu, sadece tek taraflı olarak yapıldı ve buna karşı da mücadelemizi yürüttük. Maalesef bazıları bu referandumda toprağımızı parçalamak, sınırlarımızı yeniden belirlemek ve güç kullanarak bu parçalanmayı gerçekleştirmek istediler. Bizler ırkı, mezhebi, dini ne olursa olsun Irak Merkezi Federal Yönetimi olarak tüm Irak vatandaşlarını korumakla mükellefiz” dedi.

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: Erdoğan:, Referandumda, toprağımızı, parçalamak, istediler,
Yorumlar
Haber Yazılımı