Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 12:00
 
Dışişleri: Yunanistan müftülere hukuki baskıya son vermeli
Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Parlamentosu’nun Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili olarak kabul ettiği yeni yasa konusunda Yunan makamlarına tepki göstererek, seçilmiş müftülere yönelik hukuki baskıya son verilmesini istedi.
GÜNDEM Haberi
Dışişleri: Yunanistan müftülere hukuki baskıya son vermeli

Yunanistan Parlamentosu’nun, Batı Trakya Türk Azınlığı için şer’i yetkilerin kullanımını ihtiyari hale getiren, taraflar arasında bir ihtilaf olduğunda ise Medeni Hukuk’un kullanılmasını mümkün kılan yasayı 9 Ocak tarihinde kabul ettiği anımsatıldı. Yunanistan makamları tarafından söz konusu yasa çalışmasına ilişkin, seçilmiş müftülere danışılmadığı eleştirisinde bulunulan açıklamada, şöyle denildi:

“Söz konusu yasa, Batı Trakyalı bir soydaşımızın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açtığı dava üzerine hazırlanmıştır. Yunanistan’ın azınlıkla ilgili diğer AİHM kararlarını ayrım gözetmeksizin uygulamasını, bu çerçevede, azınlığın sivil toplum örgütlerini, isimlerini bahane göstermeden, tescil etmesini bekliyoruz.

Batı Trakya Türk Azınlığının seçilmiş müftülerini tanımayan Yunanistan’ın son dönemde cezai soruşturmalar suretiyle seçilmiş müftülere yönelik baskılarını yoğunlaştırdığını üzülerek takip ediyoruz.

Geçmişte, seçilmiş müftülere yönelik yetki gaspı suçlamasıyla açılan davalarda AİHM’in Yunanistan’ı beş kez suçlu bulduğunu da hatırlatmak isteriz. Bu nedenle, Yunanistan’ın geçmişten ders çıkartmasını ve seçilmiş müftülere yönelik uyguladığı hukuki baskıya son vermesini bekliyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dışişleri:, Yunanistan, müftülere, hukuki, baskıya, son, vermeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı