Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 12:01
 
Dışişleri Bakanlığı’ndan Atilla Davası sonra ilk açıklama
Dışişleri Bakanlığı, New York’ta yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın jüri tarafından suçlu bulunmasını sert dille eleştirdi. Kararı, “hukuk ayıbı” olarak niteleyen Bakanlık, dava sürecinde “daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye’nin içişlerine müdahile edildiğini” söyledi.
GÜNDEM Haberi
Dışişleri Bakanlığı’ndan Atilla Davası sonra ilk açıklama

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “New York Güney Bölgesi Savcılığınca hazırlanan SR 15 Cr.867 (RMB) numaralı tadil edilmiş iddianame temelindeki davada, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın jüri tarafından altı suçlamanın beşinden suçlu bulunmuş olması haksız ve talihsiz bir gelişmedir” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD mahkemesi,  sahte ve siyasi istismara müsait sözde ‘delillere’ dayanarak gerçekleştirilen ve Türkiye’nin iç meselelerinin gerçek dışı kurgular temelinde tartışıldığı bir süreçte,  daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye’nin içişlerine müdahil edilmiştir.”

 

KARAR DÜZELTİLMELİ

 

Bakanlık, ABD tarafından maddi ve lojistik destek sağlanmak suretiyle bazı FETÖ mensuplarının yargı sürecini etkileyecek gerçek dışı iddialarda bulunmalarına ve sahte deliller sunmalarına fırsat verilmesi mahkeme sürecinin ciddiyetini ve inanılırlığını yok ettiğini vurguladığı açıklamada, “Bu haliyle bir hukuk ayıbına dönüşen kararın düzeltilmesi en büyük temennimizdir” diye ekledi. (ANKA)

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: Dışişleri, Bakanlığı’ndan, Atilla, Davası, sonra, ilk, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı