Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 17:44
 
Avrupa Konseyi’nden KHK açıklaması
Avrupa Konseyi Sözcüsü Daniel Holtgen, Türkiye’de tartışmalara yol açan son KHK'lar ile bazı endişelerin oluştuğunu, son KHK’ları incelediklerini söyledi.
DÜNYA Haberi
Avrupa Konseyi’nden KHK açıklaması

Euronews'ün sorularını yanıtlayan Avrupa Konseyi Sözcüsü Holtgen, son KHK'lar ile bazı endişelerin oluştuğunu açıkladı. Konsey sözcüsü Daniel Holtgen on binlerce kişinin kamudan ihraç edilmesiyle ilgili Türkiye'ye KHK Komisyonu kurulmasını tavsiye ettiklerini belirterek, "Komisyonun işleyişiyle ilgili itirazların olduğunu da biliyoruz." dedi.

Son gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Holtgen, "Avrupa Konseyi bu gelişmeleri inceliyor. Biliyorsunuz Türkiye'de Anayasa Mahkemesi bu itirazları kabul etmiyor. Bu yüzden hak ihlaline uğrayan kişilerin bir yasal merciye başvurabilmeleri için komisyon kurulmasını tavsiye ettik. Bu gerekli bir adımdı çünkü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapılmadan iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Holtgen, son KHK'ların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu olup olmadıklarını incelemeye aldıklarını belirten Sözcü, Avrupa Konseyi'nin kısa süre içerisinde Türk hükümetiyle bu konuda irtibata geçeceğini aktardı.

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: Avrupa, Konseyi’nden, KHK, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı