Haber Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 10:33 Bu haber 531 kez okundu
 
Atilla Davası’nda jüri bugün yeniden toplanıyor
ABD’nin New York kentinde görülen eski adı Sarraf Davası olan Atilla Davası’nda jüri,12 günlük bir aradan sonra bugün yeniden toplanacak. Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada Noel tatili öncesi yaptığı dört günlük görüşmelerde karar alamayan jüri üyelerinin bugün görüş birliğine varıp varamayacağı merakla bekleniyor.
SİYASET Haberi
Atilla Davası’nda jüri bugün yeniden toplanıyor

Washington'un İran'a uyguladığı ambargoyu delmek gibi suçlamalarla 27 Kasım’da başlayan ve İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın savcılıkla anlaştıktan sonra tanık olarak yer aldığı davada 22 Aralık'ta jürinin görüşmelerinin dördüncü gününde de bir karar varamaması üzerine yargıç Richard Berman, Noel tatili için jüri çalışmalarına ara vermişti.  

Bu sabah yerel saatle dokuzda bir araya gelecek jüri heyetinin Atilla ile ilgili vereceği kararı yeniden görüşmeye başlayacağını belirten Amerika’nın Sesi, (VOA)  Amerikan ceza yasalarına göre, 22 Aralık ara verilen jürinin karar görüşmeleri sonrasında, heyet üyeleri kendi aralarında hiçbir konuşma yapmadığına işaret ediyor.

Haberde, “Dört gün hiç ara vermeden karar için toplanan jüri heyetinin dava dosyasıyla ilgili oldukça titiz çalıştığı görüldü. Dava dosyasıyla ilgili delillerde çok sayıda ayrıntıyı gözden geçiren jüri heyetinin Atilla ile ilgili kesin kararını ne zaman vereceği ise bilinmiyor” deniliyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

“Karar bugün yapılacak görüşmelerde verilebileceği gibi bu süre tahmin edilenden fazla da sürebilir. Jüri heyetinin, Atilla’nın suçlandığı altı ayrı maddeyi teker teker değerlendirip her suçlama için kararını oybirliğiyle vermesi gerekiyor. 12 jüriden biri diğer onbiriyle görüş ayrılığına düşerse heyet kilitlenmiş sayılıyor ceza yasasına göre dava düşmüş sayılıyor.”

 

SARRAF İÇİN KARARI HAKİM BERMAN VERECEK

 

Bu arada, jürinin Atilla hakkında vereceği karar sonrasında davanın diğer tutuklu sanığı Sarraf için son kararı ise hakim Berman verecek.

VOA, “Önümüzdeki süreç içerisinde yapılacak duruşma veya duruşmalarda, Berman, hakkındaki yedi ayrı suçlamayı kabul edip tanıklık yapan Sarraf’ın cezasını belirleyecek. Sarraf, yaptığı işbirliği karşılığında hakkında istenilen toplam 135 yıllık maksimum hapis cezasından önemli ölçüde bir ceza indirimi alacak” diyor.

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: Atilla, Davası’nda, jüri, bugün, yeniden, toplanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı