Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 12:17
 
ABD’nin YPG’ye desteği Türkiye’yi öfkelendirdi
Türkiye’nin Suriye konusunda ABD ile yaşadığı sorunlar ve bu çerçevede ABD’nin Ankara Maslahatgüzarı Philip Kosnett’in Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması yabancı medyanın da dikkatini çekti. El Cezire İngilizce, ABD’nin Suriye'de YPG’ye verdiği desteğin Türkiye’yi “öfkelendirdiği" yorumunu yaptı.
DÜNYA Haberi
ABD’nin YPG’ye desteği Türkiye’yi öfkelendirdi

El Cezire İngilizce, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın ABD tarafından Suriye’de YPG’ye sağlanan yardıma ilişkin olarak Ankara’da duyulan rahatsızlığı iletmek üzere dün ABD Maslahatgüzarı Philip Kosnett’i çağırdığını duyururken, YPG’nin Suriye’de  “ABD liderliğindeki koalisyon tarafından IŞİD’le mücadeledeki en etkin gücü” olarak görüldüğünü belirtti.

 

YPG’nin ABD’den silah ve eğitim aldığını anlatan El Cezire, bunun Türkiye’yi “öfkelendirdiğini” vurgularken, Türkiye’nin Kürt güçleri, “güvenliğini tehdit eden terörist bir grup olarak gördüğünü” kaydetti.

Bu arada, El Cezire İngilizce haberinde, Washington'un Ankara'ya henüz yeni bir büyükelçi tayin etmediğinin de altı çizdi. 

 

RUSYA VE İRAN BÜYÜKEÇİLERİ DE ÇAĞRILDI

 

Haberde Ankara’nın aynı zamanda, Rusya ve İran Büyükeçilerini de Dışişleri'ne çağırarak uyardığına dikkat çekildi. Rusya ve İran'a, geçen yıl Astana'da varılan Suriye’deki İdlib ilinde gerilimi azaltma bölgesinin kurulmasına ilişkin mutabakat uyarınca, ilde ilerleyen Suriye ordusunu durdurmaları gereğinin iletildiği anlatıldı. 

El Cezire, “İdlib bölgesindeki şiddet son dönemde tarmandı. Suriye hükümet güçleri, Rusya’nın desteğiyle isyancıların elindeki bölgenin kontrolünü geri almaya çalışıyor” dedi.

Türkiye’nin, Suriye’de gerilimi azaltma bölgelerinin oluşturulmasına ilişkin Astana anlaşmasının ihlallerinin yüzde 95’inin rejim ve rejimi destekleyen örgütlerce gerçekleştirildiği yönündeki açıklamalarına da işaret edilen haberde, iki milyon kadar kişinin yaşadığı İdlib’te çatışmalar sürerken onbinlerce sivilin bölgeden kaçtığı vurgulandı. (ANKA) (CN/GO) 

 

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: ABD’nin, YPG’ye, desteği, Türkiye’yi, öfkelendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı