Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 13:24
 
ABD Medyası Atilla davasının kararını konuşuyor
Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Hakan Atilla’nın ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu deldiği iddiasıyla New York’ta yargılandığı davada jüri tarafından altı ithamdan beşinden suçlu bulunması ABD medyasında büyük yankı buldu.
DÜNYA Haberi
ABD Medyası Atilla davasının kararını konuşuyor
NEW YORK TİMES: TÜRK BANKACI KOMPLO KURMAKTAN SUÇLU BULUNDU-

New York Times, “Türk bankacı, İran yaptırımlarından kurtulma komplosundan suçlu bulundu” başlığı ile verdiği haberde, Atilla’nın “milyarlarca dolar tutarındaki” bir komplodan suçlu bulunduğunu belirtirken, “dava, Türkiye’de yüksek düzeydeki yolsuzluğu ve ABD ile bir NATO müttefiki arasındaki yüksek gerilimleri resmetti”  görüşünü öne sürüyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk yetkililerinin Atilla hakkında getirilen suçlamalara sert tepki gösterdiklerini ve davanın iptalini istediklerini anımsatan gazete, Türkiye tarafından ‘yakından’ izlediğini belirttiği davanın, “Türk yetkililerince yoğun eleştirilerine hedef olan Manhattan’daki savcılar için önemli bir dava oldu” diye yazıyor.


WASHİNGTON POST: JÜRİ, MAHKUMİYET KARARIYLA TÜRKİYE’Yİ ÖFKELENDİREN DAVAYA SON VERDİ

Atilla davasındaki jürinin mahkumiyet kararıyla, “Türkiye’nin liderlerini öfkelendiren” bir davaya son verdiğini belirten Washington Post Gazetesi, davanın özellikle “altın tüccarı” olarak nitelediği Rıza Sarraf’ın ifadeleriyle dikkat çektiğini düşünüyor.

Duruşmalar sırasında Rıza Sarraf’ın 60 milyondan fazla rüşvet ödediğini söylediğine işaret eden gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de yapılan soruşturmanın ve bunu izleyen ABD’deki davayı “Fethullah Gülen destekçilerinin kendini hedef alan komplonun bir parçası” olarak nitelediğinin altını çiziyor.

Haberde, “Erdoğan, Gülen’i 2016 yılındaki başarısız darbe girişiminden sorumlu tutuyor ve ABD’den iadesini istiyor. ABD ise bu talepleri reddederek iki ülke arasındaki tansiyon daha da tırmandırdı” ifadeleri kullanılıyor. 

LOS ANGELES TİMES: JÜRİNİN KARARI ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ TEHDİT EDİYOR

ABD’in önde gelen gazetelerinden Los Angeles Times’a göre, Atilla Davası’nın jürinin kararının “uzun bir süre NATO müttefiki olan iki ülke arasındaki zaten bocalayan ilişkiyi tehdit ediyor.”

LA Times, “Üst düzey hükümet yetkililerini de suça dahil eden davanın Türkiye’nin ekonomisi için sonuçları olabilir ve bozulmakta olan ABD-Türkiye ilişkilerini kötüleştirebilir” iddiasını öne sürüyor. 

 

NBC NEWS: KARAR MUHTEMELEN ANKARA’DAN SERT TEPKİLERE YOL AÇACAK

New York’ta görülen davada sanık Mehmet Hakan Atilla’nın suçlu bulunduğunu duyuran NBC News,  davanın Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri gerdiğine dikkat çekiyor ve kararın muhtemelen Ankara’dan “sert tepkilere yol açacağını” söylüyor.

Atilla’nın 30 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya bulunduğunu kaydeden NBC News, duruşmalar sırasında Atilla’nın AB Hazine yetkililerinin ifadelerine “ters düşen” sözleri kullandığını belirtiyor. Bu arada, haberde savcıların bile Atilla’nın “beş para almadığını kabul ettiğine” dikkat çekiyor.

 

CBS NEWS: ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ BAĞLARI GERDİ

CBS News da “Jüri, İran’a ABD’nin yaptırımları bypass etmeye yardımcı olduğu diye mahkum etti” dediği haberinde, Atilla davasının, “NATO müttefikinin hükümetinin yüksek düzeylerindeki yolsuzluğuna ilişkin ifadelerle ABD ile Türkiye arasındaki bağları gerdiği” değerlendirmesini yapıyor.

Haberde, Türk yetkililerinin ise “ABD’deki davayı, Pennsylvania’da sürgünde yaşayan Türk din adamı Fethullah Gülen yanlılarının kurduğu bir komplo olarak gösterdiklerine” dikkat çekiliyor. 

 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: ABD, Medyası, Atilla, davasının, kararını, konuşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı