Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 17:23
 
ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi çözüldü
ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada vize krizinin çözüldüğü belirtildi. Büyükelçilik tarafından Türkiye'deki vize hizmetlerinin yeniden başlamasına ilişkin ABD diplomatik misyonunun açıklaması şöyle:
GÜNDEM Haberi
ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi çözüldü

“Ekim ayından bu yana Türk hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımızdaki yerel çalışanlarımızın, Türk yetkililerle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır. Ayrıca Türk hükümeti ileride yerel çalışanlarımızdan birini gözaltına almak ya da tutuklamak istediğinde, Türk makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir.770x345

OHAL ALTINDA TUTUKLANAN AMERİKAN VATANDAŞLARININ DAVALARINA İLİŞKİN KAYGILARIMIZ DEVAM ETMEKTE

 

Söz konusu güvencelere karşı gösterilen bağlılığa istinaden, ABD Dışişleri Bakanlığı, güvenlik durumunun, Türkiye'de vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılmasına yetecek düzeyde iyileştiğine inanmaktadır. Tutuklu yerel misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut iddialara ilişkin ciddi kaygılarımız sürmektedir. Aynı şekilde, OHAL altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin kaygılarımız da devam etmektedir. ABD yetkilileri, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmelerini sürdürecektir.”

ABD, Türkiye'deki konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un tutuklanmasının ardından 8 Ekim'de Türkiye'den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya almıştı. Türkiye de bu karara aynı şekilde karşılık vererek ABD'ye yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını duyurmuştu. 

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: ABD, ile, Türkiye, arasındaki, vize, krizi, çözüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı