Haber Detayı
22 Kasım 2017 - Çarşamba 10:43
 
557 Bin 666 kişi evliliğe hazırlandı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yurt genelinde 557 bin 666 kişiye evlilik öncesi eğitim verildiğini, Aile ve Dini Rehberlik Bürolarında, aile birliğini ve huzurunu tehdit eden sorunların ortadan kaldırılması kapsamında dini ve manevi rehberlik hizmeti sunulduğunu belirtti.
YAŞAM Haberi
557 Bin 666 kişi evliliğe hazırlandı

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Aile Bakanı, Aile ve Dini Rehberlik Bürolarının, aile birliğini ve huzurunu tehdit eden sorunların ortadan kaldırılması kapsamında dini ve manevi rehberlik hizmeti sunduğunu belirtti. Bakan Kaya, söz konusu büroların ilgili sosyal hizmet kurum ve kuruluşlarıyla da işbirliği içerisinde olduğunu söyledi.

Aile ve Dini Rehberlik Bürolarında, toplam bin 837 personelin rehberlik hizmeti sunduğunu kaydeden Aile Bakanı, bu bürolarda, tamamı dört yıllık yükseköğrenimini tamamlamış personellerin görevlendirildiğini ifade etti.

 

AİLE EĞİTİM PROGRAMI

 

Toplumun dikkatinin ailenin önemine çekilmesi, aile bireylerinin karşılaştıkları sorunların en aza indirilebilmeleri ve sorunların aile odağında çözülmesine yönelik olarak Aile Eğitim Programı (AEP) hazırlandığını belirten Aile Bakanı Kaya, “AEP eğitimleri 2013 yılından itibaren devam etmekte olup, toplam 568 bin 220 kişi eğitim almıştır. Söz konusu eğitim ücretsiz olarak sunulmaktadır” dedi.

 

EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI

 

Evlilik Öncesi Eğitim Programı ile evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak için bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmalarının amaçlandığına işaret eden Kaya, “Ülkemiz genelinde 557 bin 666 kişiye evlilik öncesi eğitim verilmiştir. Söz konusu eğitim ücretsiz olarak sunulmaktadır” dedi.

 

AİLE VE BOŞANMA SÜRECİ DANIŞMANLIĞI
 

İl müdürlüklerinde ve sosyal hizmet merkezlerinde aile ve boşanma süreci danışmanlar tarafından ücretsiz olarak Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı hizmeti sunulduğunu belirten Aile Bakanı Kaya, şu bilgileri paylaştı: 

“Başvuru yapan ailelere, boşanma öncesi ve esnasında aile içi iletişim becerilerini, çatışma çözme ve aile içi destek ve ayrıca gerektiğinde psikolojik destek için sağlık kuruluşuna yönlendirme, çocuklarıyla ilgili yaşanan sorunların çözümü gibi alanlarda kapsamlı danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Boşanma sonrası başvuruda bulunan ailelere de boşanma sonrası tek ebeveynliğin getirdiği sorunlar ve çocuklarla ilişkilerinin düzenlenmesi konusunda çocuk odaklı danışmanlık yapılmaktadır. Bunlara ek olarak kişinin toplumda yeni konumuyla yer alması, yeni konuta ve yaşama uyum sağlayabilme, maddi sorunlar ile başa çıkabilme konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 557, Bin, 666, kişi, evliliğe, hazırlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı