Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 18:43 Bu haber 733 kez okundu
 
4 tonluk konservede at eti tespit edildi: Askere yedireceklerdi
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, yapılan analizler sonucunda 4 bin 50 kilogram kavurmada at eti tespit edildiğini ifade ederek, “İçeriğinde at eti bulunduğu tespit edilen konserveler hiçbir şekilde personelin tüketimine sunulmamıştır” dedi.
ASAYİŞ Haberi
4 tonluk konservede at eti tespit edildi: Askere yedireceklerdi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Meclis gündemine taşıdığı, Gölcük Donanma Komutanlığına önce bozuk et, sonra da at eti satıldığı iddiasına yanıt Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'den geldi. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için 12 bin 500 kilogram Kavurma Tipi Kutulanmış Et Konservesi tedariği kapsamında, Erzurum Tedarik Bölge Başkanlığınca 2015 yılında Pınarsan İnş.Nak.San. ve Ltd.Şti. ile sözleşme imzalandığını belirten Canikli, söz konusu kavurmanın 8 bin 950 kilogramının sorunsuz tüketildiğini, ancak kalan 5 bin 550 kilogram için muhtelif zamanlarda kapak açıldığında koku geldiğinin tespiti üzerine, yüklenici firmadan ürünleri değiştirmesinin talep edildiğini ifade etti. 

 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTUR

 

Canikli, “Yüklenici firma tarafından yeni getirilen kavurmalar serolojik analizler için Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiş, yapılan analizler sonucunda 4 bin 50 kilogram kavurmada at eti tespit edilmiştir. Bunun üzerine Erzurum Tedarik Bölge Başkanlığınca sözleşme fesih edilmiş ve kesin teminat irat kaydedilmiştir. At eti tespit edilen kavurmaların bedelinin tahsili ve söz konusu firmanın kamu ihalelerinden yasaklanması için gerekli işlemler başlatılmıştır. 22 Mart 2017 ve 19 Nisan 2017 tarihlerinde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Kocaeli Gıda Tarım il Müdürlüğüne durum bildirilmiş ve Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu hükümlerince yüklenici firma hakkında gerekli işlemlerin başlatılması talep edilmiştir. Ayrıca dolandırıcılık ve ihaleye fesat karıştırma sebebiyle Gölcük Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” dedi. 

 

TÜKETİME SUNULMADI
 

Söz konusu at eti tespit edilen konservelerin tüketime sunulmasının söz konusu olmadığını belirten Canikli, “İçeriğinde at eti bulunduğu tespit edilen konserveler hiçbir şekilde personelin tüketimine sunulmamıştır. At eti tespit edilen 4 bin 50 kilogram konserve imha edilmek maksadıyla Kocaeli Tarım il Müdürlüğüne teslim edilmek üzere Gölcük Donanma Komutanlığı depolarında muhafaza edilmektedir. Pınarsan İnşaat Nakliye Sanayi ve Limited Şirketi'nin diğer birliklerle yaptığı tedarik sözleşmelerinin tamamı (24 adet) 10 Eylül 2017 tarihinde fesih edilmiştir” dedi.

Kaynak: (ANKA) - ANKA AJANSI Editör:
Etiketler: 4, tonluk, konservede, at, eti, tespit, edildi:, Askere, yedireceklerdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı